Miasto Łódź

Łódź to miasto kreatywnych ludzi oraz wyjątkowych przestrzeni architektonicznych. Do niedawna kojarzona jako miasto fabryk, dziś zaskakuje odważną rewitalizacją i twórczym wykorzystaniem unikatowej architektury. Rozkwita jako centrum mody, designu, przemysłów kreatywnych i nowoczesnych technologii.

 

Dumą i symbolem Łodzi od zawsze jest ulica Piotrkowska. Obecnie jest również popularnym miejscem rozrywki, gdzie w licznych pubach i restauracjach życie tętni nawet nocą. Nową atrakcją dla łodzian i przyjezdnych stała się strefa OFF Piotrkowska. W podwórku dawnej fabryki Ramischa przy ul. Piotrkowskiej 138/140 powstała przestrzeń dla oryginalnych restauracji, klubów, ekskluzywnych butików, pracowni projektantów mody i designerów, wystaw i koncertów.

 

Odwiedzając nasze miasto warto zobaczyć znane i podziwiane nie tylko w kraju, ale także na świecie łódzkie, wielkoformatowe graffiti, które wrosły już w pejzaż miasta. Murale tworzone przez wybitnych artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, aranżują przestrzeń publiczną Łodzi niczym miejską galerię. Absolutnie wyjątkowy jest Pasaż Róży – w którym elewacje kamienic wyłożono mieniącą się w słońcu lustrzaną mozaiką.  

 

Wieloma atrakcjami przyciąga centrum handlowo-kulturalne Manufaktura na terenie dawnego fabrycznego imperium Izraela Poznańskiego. Szczególnymi miejscami godnymi odwiedzenia są także: jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, Centralne Muzeum Włókiennictwa czy Muzeum Sztuki ms i ms2 z unikatową na skalę europejską kolekcją sztuki współczesnej.

 

Łódź Young Fashion Festival, Złota Nitka, The Look Of The Year, Festiwal Designu, Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Galeria Urban Forms, Festiwal Producentów Filmowych Soundedit czy Festiwal Światła Light.Move.Festival to tylko niektóre z wielu międzynarodowych, prestiżowych imprez cyklicznie odbywających się w Łodzi, których nie można przegapić! Witamy w Łodzi, w mieście niezwykłym!

 

 

Spotkajmy się w Łodzi!

 

Łódź to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Na terenie miasta znajdują się muzea, galerie, teatry, kina, a także filharmonia. Cyklicznie odbywają się międzynarodowe festiwale, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur, Łódzkie Spotkania Baletowe, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Explorers Festival, Łódź Design Festival czy Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Festiwal Światła. Łódź to przyjazne, twórcze i dynamiczne miasto zrównoważonego rozwoju, o konkurencyjnych warunkach życia, pracy i inwestowania, wykorzystujące swój historyczny, infrastrukturalny i kreatywny potencjał.

 

Coraz częściej do Łodzi przyciągają odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców – zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, a także wyjątkowe muzea. Nadal wielką atrakcję stanowi Piotrkowska – reprezentacyjna ulica miasta. To znany trakt handlowy i rozrywkowy z setką pubów, klubów i restauracji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W OFF Piotrkowska – najmodniejszym obecnie punkcie na kulturalnej mapie Łodzi - powstała przestrzeń dla oryginalnych klubów, kawiarni, ekskluzywnych butików, salonów projektantów mody i designerów, wystaw oraz koncertów. Tym samym stare fabryczne mury stały się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu. Turystycznym atutem miasta są również unikatowe w skali Europy zespoły pałacowo–przemysłowe, np. Karola Scheiblera na terenie Księżego Młyna. Nie sposób przejść obojętnie obok symbolu miasta, jakim jest pałac Izraela K. Poznańskiego, w którym mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi, a obok niego tętni handlowym i kulturalnym życiem Manufaktura. Wszystkich, których interesuje sztuka nowoczesna zapraszamy do Muzeum ms², posiadającego najstarszy w Europie zbiór twórczości awangardowej. Aby poznać tradycje Łodzi filmowej trzeba koniecznie wybrać się do sławnej Szkoły Filmowej, Muzeum Bajki Se-ma-for, jedynego w kraju Muzeum Kinematografii czy pospacerować Aleją Gwiazd na Piotrkowskiej.

 

Dawniej - miasto oparte na przemyśle włókienniczym, dzisiaj zmienia oblicze i podąża w kierunku usług, handlu, logistyki, branży informatycznej czy BPO. Priorytetowe dla rozwoju gospodarczego Łodzi są nowoczesne branże takie jak: centra usług biznesowych (BPO i IT), biotechnologia, produkcja gier komputerowych, a także produkcja AGD i przemysł elektroniczny. Konsekwencja w podejmowanych działaniach oraz stworzenie i rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosły wymierne korzyści w postaci wielu inwestycji.

 

Warto wspomnieć o inicjatywach i projektach, takich jak: Art_Inkubator, Wi-Ma (Widzewska Manufaktura), Mia100 Kamienic, Lokale dla kreatywnych, Dzielnica Kreatywna Księży Młyn, EC1 Łódź - Miasto Kultury czy Off Piotrkowska, które nie tylko stanowią promocję miejsca, ale również sprawiają, że określenie – przemysły kreatywne nabiera bardzo pozytywnego znaczenia w świadomości łodzian oraz gości odwiedzających nasze miasto.

 

Co ważne ważnym miejscem zmian jest Nowe Centrum Łodzi. Mamy tam już już w nim najnowocześniejszy w kraju dworzec i planetarium, a cały czas przybywa miejsc pracy w nowych biurowcach. Niedługo powstanie tunel, który połączy dworzec Fabryczny z Kaliskim oraz wschód z zachodem kraju wygodną i szybką koleją.

 

Położona w samym centrum Polski i Europy Łódź to prężnie rozwijający się, jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Miasto, w którym ulokowane jest 6 państwowych i kilkanaście prywatnych uczelni to symbol akademickiego prestiżu, a zarazem przykład doskonałej współpracy ośrodków szkolnictwa wyższego z biznesem.

O Łodzi dużo się mówi, ale trzeba ją zobaczyć, by przekonać się na własne oczy, jaka jest naprawdę!

Casting

Dołącz do nas >

Facebook

Dołącz do nas >

Instagram

Dołącz do nas >